Az Árgyélus Néptáncegyüttes a szentendrei Skanzenben

       Néptáncosok a szentendrei Skanzenben

Árgyélus Néptáncegyüttes tagjai és szülei az idei Pünkösdöt a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban ünnepelte, ahol a Pünkösdi Örökség Ünnepen vettünk részt egy jó hangulatú kirándulás keretében.

A Pilis-hegység lábánál, természetvédelmi területen elhelyezkedő Skanzen Magyarország legnagyobb szabadtéri múzeuma. Az állandó szabadtéri kiállítások a 100-200 évvel ezelőtti magyar vidéki életbe repítenek, ahol a faluképbe rendezett tájegységek terein, utcasorain sétálgatva nemcsak a népi építészetet, hanem a lakáskultúrát, életmódot és egyéni sorsokat is megismerhettünk. A gyerekek betekintést nyerhettek a molnár munkájába, a tanyasi állatok seregébe, illetve hogy egy vízimalom, annak idején, hogyan őrölte a gabonát. A nagy meleg ellenére, a táncosok örömmel ropták a táncot a színpad előtt és hallgatták a pünkösd alkalmából fellépő együttesek sorát. A Mohai Tikverőzés során igencsak kormosak lettek, azok, akik nem figyeltek a bohócnak nevezett, szalagokkal teleaggatott, rongyos ruhás alakoskodókra, kik korommal kenték be az arra járókat. A múlt megelevenedett és mosolyt csalt az arcunkra, hiszen a Felföldi Mezővárosban találkozhattunk Szidikével, a városba érkező színésznővel, és hódolójával, a szatócsinassal. A Nagy Háború utáni időkről is hallhattunk igaz történeteket a katona Sándortól. Az aktív helyszíneken a gyerekek erdőhorváti kerek perecet süthettek, sárközi gyöngyöt fűzhettek, beleshettek a boszorkánykonyha rejtelmeibe, vagy akár szegedi papucsokat is próbálhattak a lábukra. A mesekuckóba mesét, bábszínházat hallgathattak, az élet a tanyán élményponton ősi állatfajtákkal ismerkedhettek meg és a kisboltban igazi boltosat játszhattak egymással.

A szentendrei Skanzen a nagy meleg ellenére, ebben a csodás pihentető környezetben igazi élményt nyújtott gyermeknek, felnőttnek egyaránt. Köszönjük az együttes vezetőinek a kirándulás megszervezését lebonyolítását és ezt a remek napot, amit együtt tölthettünk.

A néptáncegyüttes már második éve vett részt sikeresen pályázatban, így a kirándulás költségeit az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Csoóri Sándor Program 2018. évi forrásából finanszíroztuk.

Dr. Szijjné Szabó Csilla

A kirándulás képekben: