Nagyigmándi Közösségekért Egyesület Szakmai beszámoló a 2021. évi Csoóri Sándor Programhoz kapcsolódóan NÉPZENE kategória

Nagyigmándi Közösségekért Egyesület

Szakmai beszámoló a 2021. évi Csoóri Sándor Programhoz kapcsolódóan

NÉPZENE kategória

 

Az Árgyélus Néptáncegyüttes keretein belül több éve működő Kis Árgyélus-és Árgyélus Éneklőcsoport oktatása Korpás Éva tanítványa, Janovszki Csenge közreműködésével zajlik.

Csenge jelen pályázatnak köszönhetően 2022. júliusában részt vett a Figur Népzenei Táborban, mely jó alapot adott a következő évi munka tervezéséhez és szakmai megalapozásához. Új alapanyagot biztosított a csoportok további fejlődéséhez.

Ezen forrásból készülhetett az Árgyélus Éneklőcsoport részére fellépőruha, – stilizált felvidéki bársony kötényruha – amely biztosítja, hogy énekeseink a szereplések alkalmával egységes, az előadott népi énekekhez illő ruházatban jelenhessenek meg. A gyermekek a ruházatot először a VIII. Gerzanics Magdolna Népzenei és Népdal Versenyen viselték, ahol a Kis Árgyélus Éneklőcsoport kiemelt arany, míg az Árgyélus Éneklőcsoportunk ezüst minősítést szerzett.

Néptáncegyüttesünk tagja Babos Luca, aki szintén Korpás Éva tanítványaként kiemelt arany minősítést ért el a versenyen.

Az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület Mester és Tanítványa versenyén “Népi Örökségünk Példás Mestere és Tanítványa” címet kapta népi ének kategóriában Babos Luca és Janovszki Csenge.

Koncertszínházi produkció keretében Korpás Éva: Szívharang c. zenei album előadásában közreműködött Janovszki Csenge, melynek 2022. decemberi budapesti előadásán az Árgyélus Néptáncegyüttes több tagjával részt vettünk.

Az éneklőcsoportok rendszeres fellépői a helyi kisebb-nagyobb önkormányzati rendezvényeknek (pl. falunap, szüreti felvonulás, adventi gyertyagyújtás) a családtagok és falubeliek nagy örömére.

Ezúton is köszönjük a 2021-es Csoóri Sándor Programnak és Nagyigmánd Nagyközség Önkormányzatának, hogy a kitűzött céljaink megvalósításához hozzásegítette csoportjainkat!

 

#csoorisandoralap #argyelus #nke

2016.04.30 Komáromi napokon jártunk – Mediawave fesztivál

Az Ördöngős Népzenetanoda tanítványai immár második alkalommal mutatkozhattak be a Komáromi napok keretén belül zajló Mediawave fesztiválon, mely rendezvény a színvonalas filmről, zenéről és szórakozásról szólt.

A monostori erődárok színpadán hallhattuk és láthattuk zenélni néptáncegyüttesünk több tagját. Nagy Lola Szoraja ütőgardonon gyimesi kettős jártatót és sirülőt, Bauer Mátyás, Nagy Hunor, Nagy László csellón széki csárdást, dr.Malomsoki István bőgőn, Schulmann István brácsán ördöngödfüzesi ritka fogásolást, csárdást és sűrű csárdást adott elő. A műsorszámokban a tanoda többi tanulójával együtt zenéltek zenészeink.

Észak-Komáromban zajló Népművészet ünnepén a „Pozsonyi sétatéren”-Korpás Éva gyermekeknek szóló koncertjén együttesünk szóló énekese, Janovszki Csenge és a naszvadi Pettyem néptánccsoport tagja, Szabó Júlia is fellépet.

Köszönjük Horsa Istvánnak és Korpás Évának a tanítványok felkészítését. Gratulálunk a sikeres bemutatókhoz. Legyen példa a gyerekek kitartó munkája. Bízunk benne, hogy egyre többen kapnak kedvet a népzenéhez és az énekléshez.

Gyakorló hangszer az Árgyélus kis zenészpalántáinak kezében

A magyar folklórban a zene, az ének és a tánc elválaszthatatlan hármas egység” írta le fenti gondolatait 1930 körül Lajtha László, Kossuth-díjas magyar zeneszerző, népzenekutató.

Lassan 100 éve tehát, hogy a magyar népzenekutatás kiemelkedő alakja először és elsőként kimondta a fentieket. A felismerés tehát régi. A tavalyi évben a megvalósítás útjára lépett az Árgyélus Néptáncegyüttes is. Megkezdtük a népzenei oktatással kapcsolatos munkát, bízva abban, hogy a sok évre tervezett feladat jó úton halad, s ennek megfelelően településünkön az amúgy kiemelkedő néptánc tevékenység hamarosan népzenei támogatást kap saját tagokkal is. Emellett figyelmet fordítunk az éneklés tér nyerésére is.

Az Árgyélus Néptáncegyüttes 6 tagja – Bauer Mátyás, Lentulai Martin, Nagy Hunor, Nagy László, Schulmann Emma, Schulmann Rebeka – lassan az első tanév végéhez érnek a komáromi Ördöngős Népzene Tanoda tanulójaként, mint erről már több alkalommal beszámoltunk.

150518_nagyigmand_09Táncosaink kitartását és lelkesedését látva, valamint figyelve a népzene oktatás körüli érdeklődésre, megszületett az elhatározás, hogy a heti egyszeri tanóra mellé lehetőséget teremtünk a rendszeres gyakorlásra. Kurdi Gábor, a Népművészet Ifjú Mestere elkészítette néptánccsoportunk első hangszerét, egy ütőgardont, melyet az elmúlt hetekben vehettük át.

Ezzel lehetővé vált, hogy ifjú zenészeink itthon is gyakoroljanak és együttesünk érdeklődő gyermekei „hazai pályán” közelebbről és bátrabban kipróbálhassák a hangszert. Hétfőnként a néptáncpróbák ideje alatt a táncosaink kézbe vehetik, kipróbálhatják, azaz ismerkedhetnek a hangszerrel. Zenészeink egy évnyi gyakorlás és több fellépés után a következő tanévtől más hangszerekkel folytatják tovább tanulmányaikat. Az Ördöngős keretein belül lehetőségük van bőgő, kontra, hegedű, cselló és duda tanulásra is. Kíváncsian várjuk az új tanév kezdetét. Horsa István, az Ördöngős Népzene tanoda vezetője már öt éves kortól javasolja a zenei tanulmányok megkezdését.

Szintén az Ördöngős Népzenetanoda kapcsán írjuk meg örömmel, hogy néptáncegyüttesünk tagjai szerepeltek a Komáromi napok keretén belül május elsején és másodikán megrendezésre került MediaWave fesztiválon. Az előadásra került műsor, és a szerepelők a következők voltak:

2015.05.01. 2. Műsorszám: Gyimesi lassú és sebes magyaros, előadják: Nagy László, Bauer Mátyás, Nagy Hunor, Lentulai Martin, Sipos Bence

2015.05.02 1. Műsorszám: Széki sűrű tempó és ritka tempó, előadják: Mórocz Balázs, Vajkai Miklós, Vajkai Évi, Saróka Bence, Saróka Attila, Gyepes Bianka, Joó Bence, Malomsoki István, Schulmann István

  1. Műsorszám: Gyimesi lassú és sebes magyaros, előadják: Schulmann Rebeka, Schulmann Emma, Lentulai Martin
  2. Műsorszám: Széki csárdások, előadják: Kovács Hanna, Kovács Virág, Freymans Emese, Mórocz Balázs, Vajkai Miklós, Horsa István, Puha Réka, Puha Balázs, Török Sára, Gyepes Bianka, Vajkai Évi, Soma, Saróka Bence, Saróka Attila, Joó Bence, Bagócsi Lilla, Malomsoki István, Schulmann István

Bízunk benne, hogy egyre többen kapnak kedvet ahhoz, hogy népzenét tanuljanak. Április huszadikán egy ilyen kedvcsináló műhelynapon vehettünk részt Komáromban az Ördöngős tantermeiben, ahol Ifj. Csoóri Sándor dalszerző, a hazai hangszeres népzenei mozgalom egyik elindítója, a Muzsikás együttes és a Magyar Dudazenekar alapító tagja tartott nekünk egy két órás, élményekkel, történetekkel tele tűzdelt zenei bemutatót. Számunkra sem biztos, hogy egyértelmű volt eddig az, hogy mennyire szerencsés helyzetben vagyunk az Ördöngőssel folytatott együttműködés kapcsán: Csoóri Sándor elmondása szerint (sajnos) nagyon ritka példa egy ilyen zenei műhely léte. Érdemes tehát megbecsülnünk ezt a kapcsolatot, és élnünk is a lehetőséggel, ami nyitott a népzene tanulásra vágyók előtt.

Ez az írás, valamint az Árgyélus Néptáncegyüttessel kapcsolatos hírek, információk is megtalálhatóak honlapunkon: http://argyelusneptanc.huhttp://argyelusneptanc.hu/gyakorlo-hangszer-az-argyelus-kis-zeneszpalantainak-kezeben/

És, ha már szóba került Csoóri Sándor, álljon itt zárszóként az ő gondolata:

„Zene-ének-tánc egysége: a közösségek és a nemzet egészsége,

szellem-lélek-test egysége: az ember egészsége,

dallam-harmónia-ritmus egysége: a zene egészsége.”