Tatai Patara

Sarkantyú peng, szoknya lebben”

A Pötörke Népművészeti Egyesület 2019-ben hatodik alkalommal rendezte meg a Tatai Patara Török Kori Történelmi Fesztivál keretein belül, a „Sarkantyú peng, szoknya lebben” elnevezésű néptánctalálkozót.

Tatai Patara visszarepíti a látogatót a középkorba és teljes hitelességgel eleveníti fel a tatai várért folytatott XVI. századi csata jeleneteit. Hagyományőrzők, vásári forgatag, fegyverbemutatók, zenei és táncos bemutatók szórakoztatják a közönséget. Az idei rendezvényre meghívást kapott csoportunk, így a vasárnapi várszínpadi programnak a kocsi, tatabányai, tatai csoportok mellet mi is fellépői lehettünk. Művelődési Háztól a várszínpadig énekes, zenés menettel vonultak végig a fellépők, így hívogatva mindenkit a vásári forgatagból az előadás helyszínére. Nagyon megható és szép látvány volt a népviseletbe öltözött táncosokat, énekeseket együtt látni. Szülőként büszkék voltunk gyermekeinkre. Kamara csoportunk jobbágytelki táncokkal, Janovszki Csenge csallóközi népdalcsokorral, testvértelepülésünk Pettyem Néptánccsoportjából Simonics Réka és Szabó Júlia szatmári táncokkal, Julcsi visai népdalokkal készült. Az igényes, gyönyörű produkciók a helyszínnek köszönhetően egy kicsit történelmi hangulattal párosultak.

Ezen a nagyszabású rendezvényen fellépőink, tehetséges előadóink képviselték néptánccsoportunkat, de egyben településünket is. Köszönjük!

A 2018. évi Csoóri pályázatnak köszönhetően Csenge Tatán új-felvidéki viseletében állhatott színpadra.

Az új-felvidéki viselet beszerzését az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Csoóri Sándor Program 2018. évi forrásából finanszíroztuk.

Komáromi Napok – Néptánc Feszt fellépés

 

Komáromi Napok

A Komáromi Napok Néptáncfeszt rendezvényére kapott meghívást néptáncegyüttesünk. A komáromi Garabonciás Néptáncegyüttes és a felvidéki Ógyalláról érkező Bellő Néptáncegyüttessel adott műsort kamara csoportunk. Előadásukban moldvai, széki és jobbágytelki táncokat láthatott a közönség.

Janovszki Csenge gyönyörűen összeállított somogyi dalcsokorral állt színpadra.

Csoóri pályázatnak köszönhetően együttesünk ruhatára kiegészült moldvai viselettel, melyet a Komáromi Napokon viselt kamara csoportunk először.

A moldvai viselet beszerzését az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Csoóri Sándor Program 2018. évi forrásából finanszíroztuk.

Országos Táncháztalálkozó

Árgyélus Néptáncegyüttes tagjai az Országos Táncháztalálkozón

A Komáromi Ördöngős Népzenetanoda az idei Országos Táncháztalálkozón két programrészben is képviseltette magát.

A Zenetanoda Horsa István vezetésével Népi Hangszersimogatóba várta az érdeklődő gyermekeket és szüleiket, ahol interaktív zenei előadás keretében ismerkedhettek meg a legérdekesebb magyar népi hangszerekkel és együtt muzsikálhattak a Tanoda zenészeivel. A „Tágasságot nekünk is…!” programrészben a gyermek-és ifjúsági korosztályhoz tartozó zenészpalánták ördöngösfüzesi és széki muzsikával mutatkoztak be. Nagy Lola Szoraját és Horsa Borbálát mindkét programban hallhattuk.

Ugyanezen rendezvényen hallhattuk Janovszki Csengét, aki Korpás Éva Libidaridom című lemezbemutató családi koncertjén, egy nagylányokból álló kórus tagjaként tette még kedvesebbé, színesebbé és érdekesebbé az előadást.

Büszkék vagyunk tehetséges tanítványainkra, akik a néptánc mellett más népi művészeti ágban is példaértékű növendékek.

2018. 02. 24. – 19. Mátyás-napi Tavaszváró Néptáncfesztivál

 

19. Mátyás-napi Tavaszváró Néptáncfesztivál

Február 24-én, jégtörő Mátyás napján, ismét megtelt a Magos Művelődési Ház. A 19. alkalommal megrendezett hagyományos népművészeti fesztiválunkra nagy örömünkre ismét sokan gyűltek össze. Összejöttek a megye és a távolabbi környék gyermek- és felnőtt néptánccsoportjai, de voltak itt citerások és dalkörök is. Nagy örömünkre ismét eljöttek naszvadi barátaink hozzánk, akiket minden évben nagy örömmel fogadunk. A Naszvadi Csemadok szervezettől a Viza citerazenekar, a Búzavirág Éneklőcsoport férfi és női tagsága is fellépett, valamint Szabó Julcsi aki népdalokat énekelt. Itt voltak velünk a nap folyamán többek között a bábolnai Cseperedők Néptáncegyüttes, a komáromi Garabonciás Táncegyüttes, a kocsi Aranykerék Néptáncegyüttes, az esztergomi Váralja Néptáncegyüttes. A tárkányi Hóvirág Népdalkör minden évben visszatérő vendégeink. Németh Dénes és Zenekara mint fesztiválzenekar, nagyon nagy rutinnal, tudással, fáradhatatlanul zenéltek mindenki nagy megelégedésére egész nap. A fesztivált Hajduné Farkas Erika polgármester asszony nyitotta meg, kiemelve a hagyományápolás napjainkban is meglévő fontosságát. Czunyiné Dr. Bertalan Judit digitális tartalomfejlesztésért felelős kormánybiztos kiemelte, hogy jó érzéssel tölti el, hogy vannak még olyan települések, ahol a hagyományokat úgy ápolják, hogy átélik azokat.

Ezt követően a Kis Árgyélus Néptáncegyüttes Tipegő csoportja kezdte meg a fellépések sorát, teljes telt ház tapsolt   legkisebbjeinknek, az óvodások Somogyi játékfűzést adtak elő. Idén először mutatkozott be a Kis Árgyélus Éneklőcsoport Felvidéki népdalcsokorral. A Kis Árgyélus Néptáncegyüttestől Sárközi játékok és táncokat láthattunk, az Árgyélus Néptáncegyüttestől Dél-alföldi táncokat. Az Árgyélus Néptáncegyüttes Kamara csoportja pedig Szatmári táncokat mutatott be nekünk. A koreográfiákat az együttes vezetői Dr. Malomsokiné Varga Nóra és Dr. Malomsoki István készítették. Az Igmándi Hagyományőrző Egyesület táncosai Somogyi táncokat adtak elő, Pőcze Lászlóné és Szabó Tibor koreográfiáját. A Nagyigmándi Citera-együttestől magyar népdalokat hallhattunk, a Zúgó Néptáncegyüttes pedig Magyarbődi táncokkal kápráztatta el a közönséget.

A fellépésekkel együtt elindult a játszóházak programja. A Kincseskert Óvoda pedagógusai nagy örömmel jöttek el  újfent az eseményre játszóházat tartani, valamint az Igmándi Hagyományőrző Egyesület is várta az érdeklődő  gyermekeket. A földszinti konyhában is folyt a munka, és a már hagyománnyá vált igmándi zsíros kenyérnek idén is nagy keletje volt. Az Őszikék Nyugdíjas Klub asszonyai fáradhatatlanul kenték egész nap a kenyeret.

A színpadi program befejezésével nem ért véget a fesztivál. Németh Dénes és Zenekara táncháza várt mindenkit a Magos aulájában. Délutánba nyúlóan zárult a program, aki ott volt, élményekkel távozott, aki nem volt, annak majd  jövőre lesz lehetősége, hogy átérezze a falusi fesztivál örömteli hangulatát. 

A szervezők ezúton mondanak köszönetet mindazoknak, akik támogatásukkal hozzájárultak ahhoz, hogy egy jó hangulatú fesztivál kerekedjék a Magos Művelődési Házban az idei Mátyás-nap alkalmából:

Nagyigmánd Nagyközség Önkormányzata, Hajduné Farkas Erika, Nagy Lajos, Oláh Sándor. Külön köszönetet mondunk mindazoknak, akik munkájukkal segítették a fesztivál sikeres megvalósítását: Varga József, Árgyélus és  Kis Árgyélus Néptáncegyüttes vezetői, tagjai és a táncos gyermekek szülei, Zúgó Néptáncegyüttes vezetője és tagjai, Igmándi Hagyományőrző Egyesület vezetője és tagjai, Kincseskert Óvoda, Nagyigmándi Őszikék Nyugdíjas Klub, Nagyigmándi Polgárőr Egyesület, Magos Művelődési Ház dolgozói, Nagyigmándi Falugondnokság.

P-né Gy.E.